با کفش ایمنی برق از جریان برق در امان باشید

کفش‌های ایمنی کفش‌های کوتاه و چکمه‌هایی هستند که به عنوان لباس محافظ استفاده می‌شوند . این موارد برای مثال توسط انجمن بیمه مسئولیت کارفرمایان در صنعت، تجارت، ساختمان و باغبانی و محوطه سازی و همچنین توسط آتش نشانی ، سازمان امداد فنی ، امداد و نجات و نیروی انتظامی تجویز می شود . حتی آشپزها باید آنها را بپوشند.

کفش ایمنی با یک کلاه محافظ ساخته شده از فلز یا پلاستیک در قسمت جلوی کفش (بین آستر و رویه) برای محافظت از انگشتان پا مجهز شده است. رویه معمولاً چرمی و زیره آن از لاستیک ، پلی اورتان یا الاستومرهای ترموپلاستیک ساخته شده است .

طبق مقررات DGUV 112-19 ، برخلاف کفش های کار، کفش ایمنی برق باید دارای کلاهک محافظ باشند، کفش های کار فقط دارای یک جزء محافظ هستند، اما لزوماً یک کلاه محافظ ندارند.

در مجموع طبق قانون DGUV 112-191 (قوانین انجمن صنفی برای ایمنی و سلامت در محل کار 191 یا GUV -R 191) چندین دسته استاندارد وجود دارد:

حرف اول:

S – کفش ایمنی با کلاهک پنجه تست شده 200 ژول طبق استاندارد EN ISO 20345:2011 یا DIN EN 12568
P – کفش محافظ با 100 ژول پنجه تست شده طبق استاندارد EN ISO 20346:2011
O – کفش کار بدون کلاهک بر اساس استاندارد EN ISO 20347:2012
یک کلاه فولادی، آلومینیومی یا پلاستیکی (که تا ریشه پنجه می رسد) در نوک کفش تعبیه شده است که از ناحیه پنجه در برابر کبودی ناشی از افتادن اجسام سنگین بر روی آن (تا 100/200 ژول ) محافظت می کند. کلاهک انگشت پا، در اصطلاح عامیانه “کلاه پنجه فولادی” در کفش های ایمنی و کفش های محافظ استفاده می شود. از انگشتان پا در برابر آسیب محافظت می کند، به عنوان مثال از سقوط اشیاء، ماشین ها (ماشین های برش) یا موارد مشابه. درپوش می تواند از ورق فولادی یا موادی مانند پلاستیک، آلومینیوم یا تیتانیوم ساخته شود. مقاومت کلاهک پا بر حسب ژول داده می شود. در مورد کفش های محافظ، کلاهک باید در برابر اثرات مکانیکی 100 ژول، در مورد کفش ایمنی 200 ژول محافظت کند. طبقه بندی های O و P در آلمان نقش فرعی ایفا می کنند. در صنعت، کفش هایی با طبقه بندی S2 و S3 رایج ترین هستند.