قدیمی ترین ساعت رومانسون زنانه بند استیل نگین دار که در تخت جمشید کشف شد!

ساعت‌ها از ساعت‌های فنری قابل حمل که برای اولین بار در قرن پانزدهم اروپا ظاهر شدند، تکامل یافته‌اند ساعت‌ها تا قرن هفدهم به طور گسترده در جیب استفاده نمی‌شدند.

موفقیت بزرگی در سال 1657 با اضافه شدن فنر تعادل به چرخ تعادل حاصل شد، اختراعی که از آن زمان بین رابرت هوک و کریستیان هویگنس مورد بحث بوده است.

این نوآوری دقت ساعت رومانسون زنانه بند استیل نگین دار را بسیار بهبود بخشید و خطا را از چند ساعت در روز به شاید 10 دقیقه در روز کاهش داد.

افزایش دقت چرخ تعادل حدود دو قرن نوآوری در ساعت سازی را به همراه داشت و توجه را بر خطاهای ناشی از سایر بخش های حرکت متمرکز کرد اولین چیزی که بهتر شد فرار بود.

در ساعت‌های باکیفیت، خروجی جانبی با سیلندر فراری جایگزین شد که توسط توماس تامپیون در سال 1695 اختراع شد و توسط جورج گراهام در دهه 1720 توسعه یافت اگرچه تکمیل و مونتاژ هنوز تا قرن نوزدهم با دست انجام می‌شد، اما این ساعت باعث افزایش حجم تولید شد

دلیل اصلی خطا به دلیل تغییر ساعت چرخ تعادل و تغییر در انعطاف پذیری فنر مارپیچی است با چرخ تعادل جبران شده با دمای دو فلزی که توسط پیر لو روی در سال 1765 اختراع شد و توسط توماس ارنشاو توسعه یافت حل شد.

اگرچه مهم ترین پیشرفت تکنولوژیک، فرار اهرمی، توسط توماس ماج در سال 1759 اختراع شد و توسط جوزیا امری در سال 1785 توسعه یافت، اما به تدریج از دهه 1800 به ویژه در بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت.

بریتانیایی‌ها در بیشتر قرن‌های هفدهم و هجدهم بر ساعت‌سازی تسلط داشتند، اما سیستم تولید اقلام گران‌قیمت را برای نخبگان حفظ کردند شرکت ساعت بریتانیایی در سال 1843 با استفاده از تکنیک های تولید انبوه، ابزار تولید مثل و ماشین آلات به دنبال مدرن سازی تولید ساعت بود.

آرون لوفکین دنیسون یک کارخانه با استفاده از قطعات قابل تعویض در ماساچوست در سال 1851 تاسیس کرد و یک تجارت موفق را اداره کرد که در سال 1861 به عنوان شرکت Waltham Watch تاسیس شد