نمد پشم طبیعی با رنگبندیهای متفاوت

بیشتر نمدها از پشم طبیعی سفید، بژ، قهوه ای، خاکستری یا سیاه درست می شوند. علاوه بر این، برخی از انواع نمد سنتی کرمانشاه رنگ روشن را می توان کم و بیش تزئین کرد.

چندین روش، که در مراحل مختلف تولید به کار می رود، در دسترس است: قبل از خیساندن، می توان از توده های پشمی که از قبل رنگ شده استفاده کرد تا به نقوش مورد نظر دست یافت.

قبل از اینکه نمد خشک شود، می توان طرح ها را با رنگ ساخت. پس از خشک شدن، نمد را می توان گلدوزی، برش تزئینی یا برجسته کرد.

نمد سنتی تا حدودی در همه جا تولید می شود، یا در داخل خانه – وضعیتی که در مناطق روستایی رایج است، جایی که زن و مرد با هم کار می کنند، عموماً تحت هدایت زنان یا در زمینه انجام یک صنعت: نمدسازان حرفه ای قصار، نمدمال، نمدساز، کلاهمل، عموماً مردان، در محله‌ها یا بازارهای تخصصی با هم گروه‌بندی می‌شوند.

فعالیت آنها اغلب فصلی است و ممکن است از شهری به شهر دیگر نقل مکان کنند هر مرکز مهم سبک تزئینی خود را دارد.

استان کرمانشاه در غرب فارس دارای پانزده مرکز تخصصی تولید است.

محصولات و موارد استفاده. یوز و انواع دیگر خانه‌ها که در اینجا به آن پرداخته نشده است، ظاهراً دیدنی‌ترین محصولات نمد فشرده صنعتی در جهان ایرانی هستند، اما مشخص‌ترین آن‌ها نیستند، اگرچه منشأ ایرانی برای تعداد معینی از چادرهای توری قابل تخفیف نیست.

در ایران، این چادرها فقط در میان عشایر ترک یافت می‌شوند در افغانستان، جایی که مبادلات بین قومی شدیدتر است، بسیاری از گروه‌های کوچی غیرترک شمال آنها را پذیرفته‌اند فقط معجمان و گوجارها از آنها استفاده نمی‌کنند.

پوشش داخلی یوز که از نمد فرش سفید بدون تزئین ساخته شده است، در عرض دو سال از دود آتشگاه سیاه می شود، اما بیست سال دوام می آورد.

از سوی دیگر نمد به کار رفته در فرش کف تا سی سال مورد استفاده باقی می ماند.

 • منابع:
  1. FELT
 • تبلیغات: 
  1. تصاویر هولناک ظروف مسی که مردم معتقد اند برای یک جن است!
  2. کودکان افغانی با به آتش کشیدن پرچم حزب طالبان جشن شادی بزرگی گرفتند
  3. جورابی که باعث تقویت موقت حافظه می شود
  4. طراحی نوعی آنتی ویروس که می تواند محل گنج را شناسایی کند

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.